O nas

Czym jest planetarium Niebo do wynajęcia ?

Planetarium „Niebo do wynajęcia” jest nowoczesnym podejściem do przekazywania wiedzy astronomicznej w sposób popularnonaukowy. Posiadamy najnowocześniejszy sprzęt firmy Delta Optical, który wykorzystuję do swojego działania soczewkę typu rybie oko. Owa soczewka pozwala na tworzenie projekcji w technologii 180 stopni pokrycia pola obrazu, co umożliwia uczestnikom pokazu przeniesienie się w samo centrum wydarzeń prezentowanych przez prowadzącego.

Dlaczego Planetarium Niebo do wynajęcia ?

Mobilne Planetarium „Niebo do wynajęcia” jest prowadzone przez pasjonata astronomii. Zajęcia odbywają się w sposób interaktywny, stawiają na dialog oraz prowadzenie dyskusji na tematy astronomiczne i okołoastronomiczne. Podczas każdych zajęć, poza projekcjami filmów popularnonaukowych, przedstawiamy aktualnie widoczne gwiazdozbiory, ciała niebieskie oraz wskazujemy ciekawe zjawiska astronomiczne, które będzie można zaobserwować w najbliższym czasie na naszym polskim niebie.

Czego potrzebujemy do przeprowadzenia pokazu ?

Nasze planetarium jest mobilne, oznacza to, że możemy przyjechać do każdego przedszkola, szkoły, na wydarzenia miejskie oraz wiejskie na terenie całej Polski.
Do rozstawienia planetarium potrzebujemy przestrzeni 6mx6mx3,5m oraz dostępu do prądu z gniazdka. Czas potrzebny do uruchomienia planetarium to około 20 min.

Technikalia

Projektor

  • cyfrowy projektor z matrycą DLP
  • przeznaczony do projekcji w przenośnym planetarium
  • rozdzielczość natywna 1920 x 1200 pikseli (WUXGA), współczynnik proporcji 16:10
  • maksymalna jasność 5000 ANSI LM
  • kontrast 2000:1
  • paleta barwna: 16,7 mln kolorów, RGBY (czerwony, zielony, niebieski, żółty)

Rybie oko

  • obiektyw fish-eye dedykowany do projekcji w planetarium
  • minimalne pole pokrycia obrazem 180 stopni (full-sky)
  • przeznaczony do projekcji w najwyższej rozdzielczości do UHD (4K) włącznie
  • podwójna elektroniczna / elektryczna regulacja kąta wyświetlania obrazu
Standardy ochrony małoletnich
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH PRZED KRZYWDZENIEM
Niebo do Wynajęcia Mobilne Planetarium

Wstęp

Główną zasadą działań pracowników firmy Niebo do Wynajęcia Mobilne Planetarium jest troska o dobro dziecka i działanie w jego najlepszym interesie. Personel traktuje dzieci z szacunkiem, uwzględniając ich indywidualne potrzeby, i nigdy nie stosuje przemocy. Działania te są zgodne z obowiązującym prawem, oraz kompetencjami personelu. Standardy ochrony dzieci w planetarium określają procedury interwencyjne, zakres odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci oraz działania profilaktyczne i edukacyjne. W przypadku wykrycia nieprawidłowości w pracy lub krzywdzenia dzieci, standardy te przewidują minimalizowanie skutków i zapewnienie odpowiedniej pomocy. Dokumenty te są dostępne na stronie internetowej planetariu

Słownik
§1

1. Personelem lub członkiem personelu jest każda osoba zatrudniona w Niebo do Wynajęcia Mobilne Planetarium, bez względu na formę zatrudnienia; stażysta, wolontariusz i praktykant, a także inna osoba, która z racji pełnionej funkcji lub zadań ma kontakt z dziećmi.
2. Dzieckiem lub małoletnim jest każda osoba do ukończenia 18. roku życia.

3. Uczniem jest każde dziecko lub małoletni biorący udział w jakiejkolwiek formie warsztatów prowadzonych przez firmę Niebo do Wynajęcia Mobilne Planetarium.
4. Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentowania dziecka:
– Rodzic
– Opiekun prawny
– Nauczyciel,
5. Zgoda rodzica na działania dotyczące dziecka oznacza akceptację przynajmniej jednego z rodziców. Jeśli rodzice nie mogą dojść do porozumienia w tej kwestii, należy ich poinformować, że sprawa dotycząca wyrażenia zgody powinna zostać rozstrzygnięta przez sąd rodzinny.
6. Dane osobowe dziecka to wszystkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.
7. Koordynatorem Standardów Ochrony Małoletnich Właściciel planetarium, Pan Maciej Wlekliński, sprawujący nadzór nad realizacją niniejszych Standardów (polityki).
8. Zespół Interwencyjny to grupa składająca się z właściciela planetarium, wychowawcy dziecka oraz, w razie potrzeby, innej osoby mającej bezpośredni kontakt z małoletnim. Zespół ten współpracuje w celu udzielenia pomocy dziecku doświadczającemu krzywdzenia.
9. Krzywdzenie dziecka to każde celowe lub przypadkowe działanie lub zaniechanie ze strony rodzica, opiekuna, pracownika planetarium lub rówieśnika, które negatywnie wpływa na rozwój fizyczny lub psychiczny dziecka, narusza jego prawa lub dobra osobiste, a także stwarza ryzyko utraty życia lub zdrowia, godności czy nietykalności cielesnej. Krzywdzenie może przyjmować formy przemocy fizycznej, emocjonalnej/psychicznej, seksualnej oraz zaniedbania.
a. Przemoc fizyczna to działanie skierowane przeciwko dziecku, które prowadzi do urazów ciała, zarówno tych widocznych jak i niewidocznych. Przykładową formą przemocy fizycznej jest szarpanie, policzkowanie lub bicie.
b. Przemoc psychiczna polega na naruszaniu godności osobistej dziecka i powodowaniu szkód psychicznych. Przykładową formą przemocy psychicznej jest obrażanie, poniżanie, ośmieszanie, straszenie lub manipulacja.
c. Przemoc seksualna to każde zachowanie osoby dorosłej mające na celu zaspokojenie potrzeb seksualnych kosztem dziecka. Przykładową formą przemocy seksualnej jest dotykanie, pokazywanie dziecku niestosownych treści wideo lub fotografii, współżycie seksualne lub molestowanie słowne.

ROZPOZNAWANIE I REAGOWANIE NA CZYNNIKI RYZYKA KRZYWDZENIA DZIECI
§2

1. Personel planetarium zwraca uwagę na zaniedbania oraz potencjalne krzywdy dziecka które mogą wpłynąć na jego dobro ogólne, Przykładowymi formami takich zachowań są

• agresywne zachowania, przejawy buntu, samookaleczanie się, używanie środków psychoaktywnych przez ucznia;
• obrażenia ciała, takie jak siniaki, ugryzienia czy rany, które są widoczne u ucznia, a jego wyjaśnienia dotyczące tych obrażeń wydają się nieprzekonujące.
• strach, uczeń boi się rodzica lub opiekuna, boi się przed powrotem do domu, wydaje się zaniepokojony, kiedy podchodzi do niego osoba dorosła;
• inne niepokojące zachowania ucznia jak na przykład wycofanie, przestraszenie, unikanie kontaktu wzrokowego, wykazuje zainteresowanie przemocą.
2. Czynniki ryzyka mogą być związane z pewnymi niepokojącymi postawami rodziców, takimi jak:
• naruszanie granic w relacjach fizycznych lub werbalnych z dzieckiem.
• zbyt surowe traktowanie dziecka, nadmierna troska lub zbyt łagodne podejście, preferowanie jednego z dzieci
• przemocowe zachowania opiekuna, nadmierne spożywanie alkoholu lub używanie narkotyków,
• dostarczanie niespójnych lub niewiarygodnych wyjaśnień dotyczących obrażeń dziecka, używanie obraźliwych słów wobec dziecka;
• brak zaangażowania w życie dziecka, unikanie kontaktu z placówką, trudności w określeniu miejsca pobytu dziecka, brak wiedzy o jego potrzebach lub ignorowanie tych potrzeb;

§3

1. W sytuacjach, takich jak przypadki wykorzystywania seksualnego lub poważnego znęcania się fizycznego i psychicznego, Właściciel Planetarium tworzy zespół interwencyjny. Zespół ten składa się z wychowawcy ucznia, Właściciela Planetarium oraz innych pracowników posiadających wiedzę na temat skutków krzywdzenia dzieci lub samego dziecka.
2. Zespół opracowuje plan wsparcia dla dziecka, zgodny z wymaganiami określonymi w §3 pkt. 2 niniejszych Standardów, bazując na informacjach dostarczonych przez pracowników Planetarium oraz innych dostępnych danych.
3. Jeśli opiekunowie dziecka zgłoszą podejrzenie krzywdzenia, Właściciel Planetarium jest zobowiązany do utworzenia zespołu interwencyjnego.
4. Zespół interwencyjny organizuje spotkanie z opiekunami dziecka, na którym może zasugerować skorzystanie z usług zewnętrznej, neutralnej instytucji w celu potwierdzenia zgłaszanych podejrzeń. Po spotkaniu sporządzany jest protokół.
5. Plan pomocy dla dziecka, opracowany przez zespół interwencyjny, wraz z zaleceniem dotyczących współpracy przy jego realizacji, jest przedstawiany rodzicom lub opiekunom.
6. Właściciel planetarium informuje rodziców lub opiekunów o obowiązku zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiednich instytucji, takich jak prokuratura, policja, sąd rodzinny, ośrodek pomocy społecznej, lub przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego w ramach procedury „Niebieskiej Karty”, w zależności od rodzaju i charakteru krzywdzenia.
7. Po poinformowaniu rodziców lub opiekunów, Właściciel planetarium składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury lub policji, wnioskuje o wgląd w sytuację rodziny do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich, lub przekazuje formularz „Niebieska Karta – A” do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego.
8. Kolejne kroki w sprawie należą do gestii instytucji wymienionych w punkcie 7.
9. Jeśli podejrzenie krzywdzenia zgłoszone przez rodziców lub opiekunów dziecka nie zostanie potwierdzone, właściciel informuje ich o tym na piśmie.
10. Dokumentacja interwencji, zawierająca szczegóły przebiegu działań, zostaje sporządzona w formie raportu z interwencji (załącznik 2) i przechowywana w aktach Planetarium.
11. Wszyscy pracownicy placówki oraz inne osoby, które w związku z pełnieniem obowiązków służbowych dowiedziały się o krzywdzeniu dziecka lub powiązanych informacjach, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, z wyjątkiem przypadków, gdy informacje są przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.

ZASADY WERYFIKACJI PRACOWNIKÓW
§4

1. Zatrudnianie pracowników do planetarium przeprowadzany jest zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami bezpiecznego zatrudniania personelu.
2. Właściciel Planetarium zapewnia, że zatrudnione przez niego osoby (w tym osoby pracujące na podstawie umowy zlecenie, wolontariusze, stażyści oraz praktykanci) posiadają odpowiednie kwalifikacje do pracy z uczniami i gwarantują ich bezpieczeństwo.
3. Właściciel Planetarium ma prawo poprosić kandydata/kandydatkę do pracy o dostarczenie referencji od poprzedniego pracodawcy lub o kontakt do osoby, która może je wystawić. Brak udostępnienia takich informacji, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie powinien skutkować negatywnymi konsekwencjami, takimi jak odmowa zatrudnienia wyłącznie z tego powodu.
4. W celu weryfikacji kwalifikacji kandydata/kandydatki do pracy, Właściciel Planetarium może żądać informacji (w tym dokumentów) dotyczących:
– wykształcenia,
– kwalifikacji zawodowych,
– historii dotychczasowego zatrudnienia kandydata/kandydatki.
5. W każdym przypadku Właściciel Planetarium musi dysponować danymi umożliwiającymi identyfikację zatrudnionej osoby, bez względu na formę zatrudnienia. Powinien znać:
– imię (imiona) i nazwisko,
– datę urodzenia,
– dane kontaktowe osoby zatrudnionej.
6. Przed zatrudnieniem kandydata/kandydatki, Właściciel Planetarium zbiera jego/jej dane osobowe, w tym informacje potrzebne do weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym – Rejestr z dostępem ograniczonym. Przed dopuszczeniem osoby do pracy związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem lub opieką nad dziećmi, Planetarium jest zobowiązane sprawdzić tę osobę zarówno w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, jak i w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie. Rejestr dostępny jest na stronie rps.ms.gov.pl. Aby uzyskać informacje z rejestru z ograniczonym dostępem, należy wcześniej założyć profil placówki.
7. Aby sprawdzić osobę w Rejestrze, Właściciel Planetarium potrzebuje następujących danych kandydata/kandydatki:
a. imię i nazwisko,
b. data urodzenia,
c. PESEL,
d. nazwisko rodowe,
e. imię ojca,
f. imię matki.
8. Wydruk z Rejestru należy przechowywać w aktach osobowych pracownika lub w odpowiedniej dokumentacji dotyczącej wolontariusza czy osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej.
9. Przed zatrudnieniem kandydata/kandydatki, Właściciel Planetarium musi uzyskać od kandydata/kandydatki zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego potwierdzające brak skazania za przestępstwa wymienione w rozdziałach XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a, 190a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego ( zastrzeżeniem ust. 14 i 15).
10. Jeśli osoba posiada obywatelstwo inne niż polskie, powinna przedłożyć także zaświadczenie z rejestru karnego kraju jej obywatelstwa, uzyskane w celu działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z pracą z dziećmi. W przypadku, gdy prawo tego kraju nie przewiduje wydawania takich informacji, należy dostarczyć alternatywne potwierdzenie z rejestru karnego.
11. Od kandydata/kandydatki posiadającego obywatelstwo inne niż polskie, Właściciel Planetarium wymaga również oświadczenia dotyczącego państw, w których osoba ta mieszkała w ciągu ostatnich 20 lat, z wyjątkiem Polski i kraju obywatelstwa. Oświadczenie to musi być złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej. Wzór oświadczenia w załączniku 3.
12. Jeśli prawo państwa, z którego ma być dostarczona informacja o niekaralności, nie przewiduje wydawania takich informacji lub nie prowadzi rejestru karnego, kandydat/kandydatka jest zobowiązany do złożenia oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej, potwierdzającego ten fakt. Dodatkowo, kandydat/kandydatka musi złożyć oświadczenie, że nie byli prawomocnie skazani w tym państwie za czyny zabronione, odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189ai art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, oraz nie wydano wobec nich innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuścili się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich lub z opieką nad nimi.
13. Pod oświadczeniami składanymi pod rygorem odpowiedzialności karnej składa się oświadczenie o następującej treści: „Jestem świadomy/-a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.” Oświadczenie to zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
14. Właściciel Planetarium jest zobowiązany do domagania się od osoby zatrudnionej zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Zaświadczenia z KRK można domagać się wyłącznie w przypadkach, gdy przepisy prawa wprost wskazują, że pracowników w zawodach lub na danych stanowiskach obowiązuje wymóg niekaralności. Wymóg niekaralności obowiązuje m. in. nauczycieli, w tym nauczycieli oraz opiekunów zatrudnionych w placówkach publicznych oraz niepublicznych oraz kierownika i wychowawcę wypoczynku dzieci.
15. Jeśli kandydat/kandydatka nie jest w stanie przedstawić zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego, Właściciel Planetarium może zażądać od niego/niej oświadczenia o niekaralności oraz o toczących się postępowaniach przygotowawczych, sądowych i dyscyplinarnych dotyczących przestępstw i innych czynów popełnionych przeciwko dzieciom. Odmowa złożenia takiego oświadczenia nie może prowadzić do żadnych negatywnych konsekwencji dla kandydata/kandydatki, w tym nie może być jedyną podstawą odmowy zatrudnienia. Wzór oświadczenia o niekaralności w załączniku 4.

ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI POMIĘDZY PERSONELEM PLANETARIUM A UCZNIEM
§5

1. Podstawową zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników planetarium jest działanie na rzecz dobra dziecka i jego najlepszego interesu.
2. Personel zna i stosuje zasady bezpiecznych relacji.
3. Pracownicy traktują dziecko z szacunkiem oraz zachowaniem jego godności i potrzeb.
4. Stosowanie przemocy wobec dziecka w jakiejkolwiek formie jest całkowicie niedopuszczalne. Personel planetarium, realizując te cele, działa zgodnie z obowiązującym prawem, wewnętrznymi przepisami placówki oraz w ramach swoich kompetencji.
5. Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi dotyczą wszystkich pracowników, stażystów i wolontariuszy.
6. Jesteś zobowiązany/a do utrzymywania profesjonalnej relacji z dziećmi oraz do każdorazowego rozważenia, czy Twoja reakcja, komunikat lub działanie wobec dziecka są adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych dzieci. Działaj w sposób otwarty i przejrzysty, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji Twojego zachowania.

§6

Zasady bezpiecznych relacji pracownika z dzieckiem:

1. W komunikacji z dziećmi zachowuj cierpliwość, życzliwość, akceptację i szacunek. Słuchaj uważnie i odpowiadaj w sposób odpowiedni do wieku i sytuacji dziecka. Unikaj krzyczenia, upokarzania, zawstydzania oraz obrażania. Nie ujawniaj informacji wrażliwych dotyczących dziecka osobom nieuprawnionym, w tym innym dzieciom. Informacje wrażliwe obejmują szczegóły dotyczące sytuacji rodzinno-wychowawczej dziecka.
2. Szanuj prawo dziecka do prywatności i poinformuj je, że w razie konieczności będziesz zobowiązany/a do odstąpienia od zasady poufności.
3. Nie używaj w obecności dziecka wulgarnych słów, gestów ani żartów. Unikaj nawiązywania w rozmowach do aktywności czy atrakcyjności seksualnej. Nie wykorzystuj wobec dziecka swojej władzy ani przewagi fizycznej, nie zastraszaj, nie przymuszaj ani nie groź dziecku. Poinformuj dzieci, że jeśli jakiekolwiek słowa lub zachowania są dla nich niekomfortowe, mogą o tym powiedzieć i mają prawo oczekiwać odpowiedniej reakcji lub pomocy.
4. Traktuj dzieci równo, niezależnie od ich płci, orientacji seksualnej, sprawności/niepełnosprawności, statusu społecznego, etnicznego, kulturowego, religijnego czy światopoglądowego. Unikaj faworyzowania i dyskryminowania uczniów.
5. Proponowanie uczniom alkoholu, wyrobów tytoniowych jak i innych substancji psychoaktywnych jest całkowicie niedopuszczalne. Również nie wolno stosować tych substancji w obecności dzieci.
6. Nie wolno nawiązywać z uczniem żadnych relacji seksualnych, romantycznych (także w postaci żartów, komentarzy, gestów, udostępniania treści pornograficznych i erotycznych).
7. Nie wolno utrwalać wizerunku dziecka (np. nagrywać, fotografować) dla celów prywatnych. W przypadku potrzeby użycia wizerunku dziecka w działalności placówki, wymagana jest zgoda opiekuna prawnego. Jeśli wizerunek dziecka jest jedynie częścią większej całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz czy publiczna impreza, zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest konieczna.
8. Nie jest dozwolone przyjmowanie środków finansowych ani prezentów od ucznia ani od jego rodziców/opiekunów. Należy unikać nawiązywania jakichkolwiek relacji z uczniem lub jego rodzicami/opiekunami, które mogłyby prowadzić do zależności. Zachowania sugerujące istnienie takiej zależności, mogące prowadzić do zarzutów o nierówne traktowanie lub uzyskiwanie korzyści materialnych, są surowo zabronione.
9. Zabronione są wszelkie zachowania wobec dzieci, które powodują zawstydzenie, upokorzenie, deprecjację lub poniżenie, bądź wykazujące cechy innych form przemocy psychicznej, fizycznej lub wykorzystywania seksualnego.
10. Niewłaściwy dotyk dziecka, który narusza jego godność, jest absolutnie niedopuszczalny. Akceptowalny kontakt fizyczny powinien być ograniczony wyłącznie do sytuacji zapewniających bezpieczeństwo i wsparcie.

11. W przypadku dzieci, które doświadczyły traumy i nadużyć, w tym seksualnych, fizycznych lub zaniedbań, należy zachować szczególną ostrożność. Takie doświadczenia mogą skłaniać dziecko do podejmowania niestosownych lub nieadekwatnych fizycznych interakcji z dorosłymi. W takich sytuacjach należy reagować z dużą delikatnością i wrażliwością.
12. Wszelki kontakt z dziećmi powinien odbywać się wyłącznie w godzinach pracy i służyć celom edukacyjnym lub wychowawczym. Zabronione jest zapraszanie dzieci do swojego domu oraz spotykanie się z nimi poza godzinami pracy, w tym poprzez prywatne środki komunikacji, takie jak prywatny telefon, e-mail czy komunikatory społecznościowe. W przypadku konieczności komunikacji z dziećmi i ich rodzicami/opiekunami poza godzinami pracy należy korzystać wyłącznie z środków służbowych, takich jak e-mail czy telefon służbowy. Jeżeli zachodzi potrzeba spotkania z dziećmi poza godzinami pracy, należy poinformować o tym dyrekcję, a rodzice/opiekunowie prawni muszą wyrazić na to zgodę. W przypadku utrzymywania relacji towarzyskich lub rodzinnych z dziećmi i ich rodzicami/opiekunami, jeżeli są osobami bliskimi pracownika, należy zachować pełną poufność w kwestii informacji dotyczących innych dzieci, ich rodziców oraz opiekunów.
13. Należy być świadomym potencjalnych zagrożeń związanych z publikowaniem prywatnych informacji w sieci. Dotyczy to m.in. polubień stron, korzystania z aplikacji randkowych, które mogą być widoczne dla uczniów/uczennic, obserwowania określonych osób lub stron w mediach społecznościowych oraz ustawień prywatności konta. Publicznie dostępny profil może umożliwić dzieciom oraz ich rodzicom/opiekunom śledzenie cyfrowej aktywności pracownika placówki.

ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI POMIĘDZY UCZNIEM A UCZNIEM
§7

1. Zasady regulujące funkcjonowanie grupy są przedstawiane dzieciom z uwzględnieniem praw dziecka.
2. Pracownicy Planetarium podejmują działania wychowawcze, mające na celu kształtowanie właściwych postaw, takich jak wyrażanie emocji w sposób niekrzywdzący innych, eliminowanie zachowań agresywnych oraz promowanie zasad życzliwości opartych na wzajemnym szacunku.
3. Niedopuszczalne są zachowania przemocowe, fizyczne (szarpanie, bicie, popychanie), słowne (wyzywanie, wyśmiewanie), zmuszanie oraz dyskryminowanie.
4. W każdej sytuacji dziecko jest informowane o konsekwencjach swojego zachowania oraz możliwych działaniach naprawczych.
5. Pozytywne zachowania uczniów są wzmacniane poprzez różne formy nagradzania, takie jak indywidualne pochwały oraz pochwały w obecności innych uczniów.
6. Personel wspiera uczniów w trudnych sytuacjach i pomaga im w poszukiwaniu rozwiązań w przypadku wystąpienia konfliktów.
7. Personel zapewnia bezpieczeństwo uczniów podczas warsztatów, monitoruje relacje między rówieśnikami oraz śledzi wszelkie niepokojące objawy mogące wskazywać na zagrożenie zdrowia i życia.

PROCEDURY INTERWENCJI W PRZYPADKU PODEJRZENIA KRZYWDZENIA DZIECKA
§8
1. W przypadku podejrzenia przez pracownika Planetarium, że dziecko jest krzywdzone, ma on obowiązek sporządzić notatkę służbową (załącznik 1) i przekazać informację Właścicielowi Planetarium.
2. Po uzyskaniu informacji na temat podejrzeń dotyczących krzywdzenia dziecka, Dyrektor placówki w której odbywały się warsztaty wyznacza osobę do sporządzenia opisu sytuacji szkolnej i rodzinnej potencjalnie krzywdzonego ucznia na podstawie rozmów z małoletnim/uczniem, wychowawcą, nauczycielami i rodzicami oraz opracowuje plan pomocy małoletniemu.
3. Plan pomocy małoletniemu powinien zawierać wskazania dotyczące:
a. podjęcia przez placówkę działań w celu zapewnienia uczniowi bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji,
b. wsparcia, jakie zaoferuje uczniowi placówka,
c. skierowania ucznia do specjalistycznej placówki pomocy, jeżeli istnieje taka potrzeba.
4 d. Personel monitoruje sytuację i dobrostan dziecka.

ZASADY OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH ORAZ WIZERUNKU DZIECI W PLANETARIUM
§9
1. Niebo do Wynajęcia Mobilne Planetarium, respektując prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych dzieci, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
2. Planetarium, uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka.
§10

1. Personel placówki nie może umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu) na terenie placówki bez pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka. Aby uzyskać taką zgodę, członek personelu Planetarium może skontaktować się z opiekunem dziecka i ustalić procedurę jej uzyskania. Niedopuszczalne jest udostępnianie przedstawicielom mediów danych kontaktowych do opiekuna dziecka bez jego wiedzy i zgody.
2. Pisemna zgoda, o której mowa w ust. 1., powinna zawierać informację, gdzie będzie umieszczony zarejestrowany wizerunek i w jakim kontekście będzie wykorzystywany (np. że umieszczony zostanie na stronie youtube.com w celach promocyjnych).
3. Jeśli wizerunek dziecka jest jedynie częścią większej całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz czy publiczna impreza, zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.
§11

1. Pracownik Planetarium jest zobowiązany do zachowania w tajemnicy danych osobowych, które przetwarza, oraz do ochrony metod zabezpieczania tych danych przed nieuprawnionym dostępem.
2. Dane osobowe dziecka są udostępniane wyłącznie osobom i podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów.

3. Pracownik Planetarium jest uprawniony do przetwarzania danych osobowych dziecka i udostępniania tych danych w ramach zespołu interdyscyplinarnego powołanego w trybie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej.
4. Pracownik Planetarium może wykorzystać informacje o dziecku w celach szkoleniowych lub edukacyjnych wyłącznie w sposób anonimowy, zapewniając, że dziecko nie będzie mogło zostać zidentyfikowane.
5. Pracownik Planetarium nie udostępnia przedstawicielom mediów informacji o dziecku ani jego opiekunie.
6. W wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, pracownik Planetarium może skontaktować się z opiekunem dziecka, aby uzyskać zgodę na przekazanie jego danych kontaktowych przedstawicielom mediów. Jeśli opiekun wyrazi zgodę, pracownik Planetarium może przekazać przedstawicielowi mediów dane kontaktowe opiekuna dziecka.
7. Pracownik Planetarium nie może kontaktować przedstawicieli mediów z dziećmi ani wypowiadać się na temat dziecka lub jego opiekuna w rozmowach z przedstawicielami mediów. Zakaz ten obowiązuje również w sytuacjach, gdy pracownik jest przekonany, że jego wypowiedź nie będzie w żaden sposób utrwalana.
8. Pracownik Planetarium, w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, może wypowiedzieć się na temat dziecka lub jego opiekuna w kontakcie z przedstawicielami mediów tylko po uzyskaniu pisemnej zgody od opiekuna dziecka.

USTALENIA KOŃCOWE

§15

1. Standardy Ochrony Dzieci Przed Krzywdzeniem wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.
2. Standardy są ogólnodostępne na stronie www.niebo-do-wynajecia.pl

ZAŁĄCZNIKI

Załącznik nr 1. Notatka służbowa

……………………………………….
(miejscowość i data)

NOTATKA SŁUŻBOWA

Data zdarzenia: …………………………………………………………………………………………….

Opis zdarzenia:
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………

Wnioski:
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………….

…………………………………………………………………………………………………………………..
(data i podpis)

Załącznik nr 2. Raport z interwencji
Raport z interwencji

Imię i nazwisko ucznia
Imię i nazwisko osoby sporządzającej raport
Osoba zgłaszająca formę krzywdzenia
Powód sporządzenia raportu – rodzaj krzywdy

Opis zdarzenia Data

Opis podjętych działań Data

Spotkanie grupy interwencyjnej Data

Podjęte działania po interwencji

Nazwa organu do którego zgłoszono interwencje Data

Ostateczne postanowienia organów po zgłoszonej interwencji Data

Data i podpis właściciela
………………………………………………………

Załącznik nr 3. Wzór oświadczenia o krajach zamieszkania

OŚWIADCZENIE O KRAJACH ZAMIESZKANIA

Oświadczam, że w okresie ostatnich 20 lat zamieszkiwałem/am w następujących państwach, innych niż Rzeczypospolita Polska i państwo obywatelstwa:
1. …
2. …

oraz jednocześnie przedkładam informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi/ informację z rejestrów karnych.

Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

………………………………………………………………..
Data i podpis

Załącznik nr 4. Wzór oświadczenia o niekaralności

OŚWIADCZENIE O NIEKARALNOŚCI

……………………………………….
(miejscowość i data)

Ja, …………………………………………………………………………………………………………………………….
nr PESEL ………………………………………………/nr paszportu …………………………………………….
oświadczam, że w państwie nie jest prowadzony rejestr karny/ nie wydaje
się informacji z rejestru karnego. Oświadczam, że nie byłam/em prawomocnie skazana/y w państwie ……………….. za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec mnie innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuściłam/em się takich czynów zabronionych, oraz że nie nałożono na mnie obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy, stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.

Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

………………………………………………………………..
Data i podpis